Anonim

Tenis plażowy - ekscytująca i hazardowa gra dostępna dla wielu - zyskuje popularność w Rosji. Nauka gry wcale nie jest trudna, wystarczy zaopatrzyć się w ekwipunek lub poznać zasady.

Jak nauczyć się grać w tenisa plażowego?

Badminton czy tenis?

Tenis plażowy to stosunkowo młody sport. Pierwsze turnieje dyscyplin miały miejsce pod koniec XX wieku, odbywały się one w ojczyźnie gry – we Włoszech. Początkowo gra była podobna do badmintona, czyli zawodnicy wybijali piłkę z siatki, nie uderzając w kort, jak w tenisie. Ponadto w tenisie plażowym można grać przy akompaniamencie muzyki, co nadaje rozgrywce dynamikę i oczywiście rozrywkę.

Wymagania dotyczące powłoki są oczywiste: gładki piasek, bez muszli, kamieni, szkła. Sędziowie i sami zawodnicy są bardzo wymagający w stosunku do układu boiska. Nie różni się niczym od linii do siatkówki plażowej: 8x16 m, o szerokości linii 2,5 - 5 cm Ponieważ zasięg piłki nie jest ograniczony, boisko do gry musi być wyposażone w płotki na całym obwodzie boiska. Warunkiem jest wysokość siatki, która wynosi 170 cm i w przeciwieństwie do tenisa na trawniku, wysokość siatki oznacza jej wysokość od podłoża do końca metalowych prętów, na których jest trzymana z boku.

W tenisa plażowego gra się piłką o obniżonej kompresji lub w połowie spuszczoną. Rakiety wykonane są z włókna węglowego, włókna szklanego lub kevlaru. Długość rakiety 50 cm, szerokość 26 cm.

Trzy zestawy dla przyjaciół

Gra rozgrywana jest w trzech lub pięciu setach, warunki wygranej ogłaszane są przed meczem. Wynik w tenisie plażowym jest taki sam jak w tenisie. Oznacza to, że gracze grają w partie, a kiedy wygrają sześć partii, wygrywają seta. Istnieje zastrzeżenie, że w przypadku nieobecności sędziego na boisku, na przykład podczas meczu „dla zabawy”, serwujący ogłasza wynik przed każdym meczem. Jeśli różnica między grami jest mniejsza niż dwa, gra się decydującą piłkę.

Tenis plażowy to gra zespołowa, w której grają dwuosobowe drużyny, która ponownie łączy tenis i siatkówkę plażową. W drodze losowania drużyny wybierają stronę pola, prawo do serwowania lub odbierania, mogą przenieść wybór na przeciwnika.

W każdym nieparzystym meczu w secie następuje zmiana kortów. Jeżeli piłka dotknie linii boiska, liczy się to jako punkt w kierunku atakującego. Jeżeli piłka dotknie wyposażenia boiska (siatki, wieży sędziowskiej, płotu), drużyna uderzająca traci punkt.

Piłka podawana jest zza tylnej linii wyznaczającej zgodnie z kolejnością ustaloną przed meczem. Piłka odbija się dopiero po przekroczeniu linii siatki. Jeżeli piłka uderzy w siatkę, nie uważa się jej za straconą, gra toczy się dalej.

Tenis plażowy jest z natury grą ciągłą, maksymalna dozwolona przerwa w grze, 90 sekund, jest przeznaczona przez zawodników na zmianę kortów.