Jak Pokonać Backgammona

Spisu treści:

Anonim

Stara orientalna gra backgammon jest nadal bardzo popularna. Na pierwszy rzut oka tryktrak wydaje się bardzo prostą grą, która nie wymaga specjalnej strategii. Wystarczy rzucić kostką i przesunąć żetony zgodnie z otrzymanymi punktami, a wygrana zależy wyłącznie od losowego szczęścia. W rzeczywistości tak nie jest i nawet przy mniejszej liczbie punktów, możesz wygrać wspaniałe zwycięstwo, jeśli będziesz postępować mądrze.

Jak pokonać backgammona

Instrukcje

Krok 1

Od samego początku gry pamiętaj, że istotą gry jest usunięcie wszystkich swoich żetonów z planszy przed przeciwnikiem. Aby to zrobić, rzucasz losową liczbę punktów na kości i przesuwasz zgodnie z nimi swoje żetony. Zanim jednak wykonasz każdy nowy ruch, musisz określić, czy będzie on przydatny dla Twojej pozycji.

Krok 2

Pamiętaj, że od pierwszych tur gry konieczne jest zdobywanie strategicznej przewagi. Aby osiągnąć tutaj największy sukces, przestrzegaj starej zasady: jeden żeton idzie do przodu, a drugi jest pobierany z „głowy”, czyli z pozycji początkowej, gdy wszystkie żetony znajdują się w tej samej pierwszej linii. Ta technika pozwoli Ci szybko wprowadzić do gry wszystkie żetony i zająć najkorzystniejsze pozycje.

Krok 3

Na początku gry nie pozwól przeciwnikowi zająć więcej niż trzech sąsiadujących pozycji przy twojej „głowie”. W przeciwnym razie stworzy to dla niego dużą przewagę i znacznie utrudni ci wypłatę własnych żetonów z pozycji startowej. W związku z tym, jeśli ilość zrzuconych punktów i sytuacja w grze na to pozwalają, staraj się zająć podobne pozycje po stronie wroga.

Krok 4

Nie staraj się zajmować szóstej pozycji od „głowy”, gdyż nie daje to żadnej taktycznej przewagi. Nie da się z niej przejść do tak ważnej trzeciej ćwiartki planszy (na stronę przeciwnika) i bardzo niewygodne jest przesuwanie pionów. Lepiej postarać się wstać trochę wcześniej (na 4-5 pozycjach pierwszej kwarty planszy) lub już w połowie drugiej kwarty, aby z tej pozycji można było od razu wejść na połowę przeciwnika.

Krok 5

Od samego początku gry zwracaj szczególną uwagę na wypadnięcie jackpota (zduplikowane punkty na kostkach do gry - 2x2, 4x4, 6x6 itd.). Jackpot pozwala w razie potrzeby wykonać cztery ruchy zamiast dwóch i jest to bardzo ważny punkt. Dlatego na początku postaraj się ułożyć swoje żetony, biorąc pod uwagę możliwość dubletu. Udane umieszczenie i zwycięski jackpot w odpowiednim czasie mogą radykalnie zmienić cały wynik gry.

Krok 6

Jeśli widzisz, że twój przeciwnik zbliża się do twojej pierwszej i drugiej kwarty, spróbuj stworzyć przeszkody dla jego żetonów, kolejno zajmując od 3 do 5 pozycji z rzędu. Sześć punktów nie pojawia się zbyt często, a ciągła linia 5 pionów może znacznie spowolnić postęp przeciwnika.

Krok 7

Kiedy już zbliżysz się do „domu” (ostatnia ćwiartka planszy, z której możesz zacząć rzucać pionki), postaraj się zająć ją od środka, zajmując najkorzystniejsze pozycje, na które możesz łatwo przesunąć pionki. Podczas ruchu staraj się bronić wszystkich swoich pionków, aby żaden z nich nie został zablokowany przez pionki przeciwnika. W przeciwnym razie, z powodu nieudanej pozycji jednego pionka, możesz utknąć w miejscu na długi czas i przegrać całą grę.